12

PhDr. Tereza Vandrovcová, PhD.

VŠ pedagožka, lektorka odvykání kouření a socioložka 

Většinu svého dětství jsem bydlela v Braníku na rušné křižovatce ulic Branická a Ke Krči, nicméně za klidem a čistším vzduchem bylo možné se vydat na Dobešku nebo k řece za Branickými ledárnami. 

Od roku 2011 bydlím na Horkách v Nuslích, kde se zeleň objevovala skoro jenom tam, kde si sama prorazila cestu skrze betonové plochy. Pro samá zaparkovaná auta z jiných městských částí i odstavené vraky pomalu nebylo kudy projít. Jako pejskaře mě trápilo i to, že v zásobnících neustále chyběly sáčky na psí exkrementy, což nepřipravené chovatele nemotivovalo udržovat čistotu chodníků. 

Během posledních let se situace naštěstí začala měnit k lepšímu. Prasklé chodníky nahrazuje dlažba, nové rekonstrukce počítají se zasazením stromů, byly zavedeny parkovací zóny, takže aut výrazně ubylo, i vraky postupně mizí. I ty sáčky na psí exkrementy jsou nyní k dispozici mnohem častěji. 

Ráda se zasadím o to, aby se vývoj i nadále ubíral tímto směrem. 

Jsem absolventkou katedry sociologie FF UK. V současné době učím sociologii, sociální psychologii a Animal Studies na UNYP v Praze. Animal Studies učím coby externistka také na FF UK v Praze a FSS MU v Brně. Přibližně jednou měsíčně pořádám semináře na odvykání kouření Exkuraci.cz a rovněž provozuji veganský server Soucitne.cz. Ve Straně zelených jsem od roku 2006. Od roku 2009 do 2012 jsem vedla její odbornou sekci ochrany zvířat.